Märts

Ja kui keegi sunnib sind käima ühe miili, mine temaga kaks! Mt 5:41


Hea lugeja!

Jeesuse mäejutlus avab meile teistsuguse mõttemaailma. Kui keegi sunnib, siis ma ei teeks üldse midagi. Viisakusest või alluvussuhetest lähtuvalt ma siiski teen, mis kästi, kuid mõtetes on mäss. Teha aga rohkem on võimalik vaid mõtlemise muutmisega. Jeesus ütleb: ”Tule järgne mulle!” See ei ole vaid mõte, minna kellegagi kaks miili või järgneda Jeesusele, kuid see algab mõttest.

Kui keegi kahetsedes ütleb, et ta tegutses mõtlematult, siis ei ole see päris õige. Ta tegutses halbade mõtete ajel. Kahetsus väljendab seda, et ta oleks tahtnud enne tegutsemist järele mõelda, s.t. oma mõtteid muuta. Lahenduseks oleks olnud heade mõtetega elamine. 

 Üldtuntud kümne käsu peale mõeldes jääb tavaliselt kõlama teatud enda ja teiste suhtes kahjulike tegevuste tegemise keeld. Siiski on juba selles varases inimese jaoks mõeldud Jumala plaanis kirjeldatud mõtete juhtimist. Isa ja ema austamine ei ole mõeldav vaid väliste austusavalduste teostamisena, see on eelkõige mõtteviis. Käsud ebaõigest himustamisest tegelevad otseselt inimese mõtetega. Tegudeni jõudnud himustamise kohta on käsud abielu rikkumisest ja varastamisest. 

 Nagu halvad teod saavad alguse mõtetest, nii ka head. Et järgida Jeesust kaasinimese teenimises, on vaja esmalt jõuda selleni mõtlemises. Siis ei jää ka ootamatud väljakutsed mõtlematuse taha. Me oleme valmis headeks tegudeks. Mõtlemine on esimene samm, kuid teine ei tohi jääda astumata. 

Täna hommikul nägin esimesi lumikellukesi, nii värskeid ja hapraid, nagu mõtted. Täpselt nende kõrval oli krossimootorratta pidurdusjälg. Kümme sentimeetrit vasakule ja need kaunid lilled oleksid jäänud mul nägemata.

Peeter Liik


Eelmine
Veebruar
Järgmine
Aprill